A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Комунальний заклад "Горінчівський міжшкільний ресурсний центр" Горінчівської сільської ради

Типові помилки при виборі професії

Типові помилки при виборі професії

У дитинстві головною метою було навчитися вибирати із коробки цукерки з найсмачнішою начинкою. Це зовсім не складно. Просто потрібно уважно придивитися і скуштувати якомога більше цукерок з тієї коробки. А із вибором професії так само: чим більше спробуєш, тим легше обрати? Мабуть, тут усе складніше. Самостійне життя тільки починається і вибір зробити нелегко. Тож, як майбутні абітурієнти обирають собі  професію і яких помилок найчастіше пропускаються при цьому?

Помилка перша: імідж – ніщо?

Деякі абітурієнти при виборі професії орієнтуються на її престижність та популярність. Ні для кого не секрет, що в нашій країні робота, пов’язана з фізичною працею, вважається непрестижною і підходящою лише для тих, кого природа начебто не нагородила видатними розумовими здібностями. Саме тому більша частина шкільних випускників “мітить” в юристи, економісти, журналісти тощо, а після закінчення ВНЗ насилу знаходить роботу за фахом. Представників же «непрестижних» робочих спеціальностей досить мало, однак їхні послуги затребувані і високо оплачуються.

В останні роки стали однаково затребувані і популярні професії, пов’язані з програмуванням та інтернет-технологіями.

 Помилка друга: за компанію

Не варто підлаштовуватися під кращого друга і йти в той чи інший ВНЗ тільки тому, що він планує туди вступити. Зазвичай таку помилку роблять не дуже впевнені в собі люди, які відчувають потребу в постійному супутнику, пораднику чи наставнику. Якщо ця ситуація вам відома, подумайте: чи цікава вам та або інша спеціальність, чи підходить вона вашому характеру, стану здоров’я, як вам давалися шкільні дисципліни, що належить детально вивчати у виші? Якщо ви все добре обміркували і дійшли висновку, що, обраний другом, навчальний заклад вам не підходить, не варто сприймати це як трагедію. По-перше, ваша дружба не припиниться тільки тому, що один стане медиком, а ви, приміром, дизайнером. По-друге, рано чи пізно вам доведеться почати розвивати самостійність і незалежність своєї особистості, будувати власне життя і професійну кар’єру. І краще, якщо ви самі щосили будете цьому сприяти.

 Помилка третя: за батьківським велінням

Вплив батьків на вибір майбутньої професії дитини може бути як позитивним, так і негативним. Потрібно розрізняти так звані династичні професії, коли ви виростаєте інформаційно підкованим у будь-якій сфері і завдяки цьому вже перед вступом до ВНЗ знаєте набагато більше, ніж інші абітурієнти: плюси і мінуси спеціальності, її рутинну частину й романтичну сторону, часи безгрошів’я та кар’єрних злетів. Це позитивна сторона вибору династичної професії. Але є й негативна.

 

Частенько ваші батьки свідомо чи підсвідомо прагнуть реалізувати у вас свої нездійснені мрії. У разі, якщо ваш тисячу разів обміркований вибір все-таки не збігається з очікуваннями батьків або більш того – загрожує миру в родині, попросіть батьків аргументувати, чому вони так хочуть, щоб ви, скажімо, стали саме юристом, а не педагогом або журналістом? Запитайте їх, яким вони бачать ваше майбутнє, розкажіть їм про власні плани і прагнення, зважте всі «за» і «проти».

Іноді батьків вдається переконати, іноді – ні, навіть всупереч здоровому глузду. Але не зовсім мають рацію ті, хто переконаний, що в спірній ситуації професію потрібно вибирати наперекір дорослим або беззастережно з ними погоджуватися. У цьому питанні необхідно знайти компроміс, інакше ви або зіпсуєте відносини, або опинитеся  в чужому вам освітньому та професійному середовищі з горою нереалізованих бажань. Компромісом можуть бути дві освіти або вибір професії, що задовольняє як ваші амбіції, так і батьківські. Наприклад, якщо ви хочете стати журналістом, а ваші батьки бачать вас винятково в ролі лікаря, можна вступити на спеціальність «Психологія» – і навчатися менше, ніж лікарської справи, і навички можна застосовувати не тільки в медичній сфері, а й у журналістиці – писати про медицину, наприклад.

Помилка четверта: мрії, мрії …

Безумовно, багато сучасних випускників шкіл дуже амбітні. Їхні кумири – молоді й успішні зірки шоу-бізнесу; а пояснити вчорашньому школяреві, що він, на жаль, не зірка, буває часом майже неможливо. У головах мрійливих підлітків зріють плани про те, як прославитися, скорити країну або ввесь світ.

Насправді, більшість хлопців, а іноді й дорослих людей сприймають творчу діяльність не як роботу, а швидше як приємне дозвілля, за яке до того ж, крім грошей, платять популярністю та повагою. Але на ділі творча діяльність – важка робота, що потребує багато фізичних і моральних сил. Доходи представників творчих професій нестабільні, великі гонорари заробляють тільки найзнаменитіші, причому не виступами, а зйомками в рекламних роликах. Якщо ви не впевнені в своїх моральних силах, але в той же водночас не уявляєте життя без сцени або мольберта, спробуйте отримати “навколотворчу” професію (дизайнер, журналіст, рекламіст, копірайтер, помічник режисера), а творчість залишіть як хобі – раптом колись запалиться ваша щаслива зірка.

 Помилка п’ята: гонитва за грошима

Для багатьох людей робота не стає джерелом реалізації власних талантів, а є лише джерелом матеріального доходу.

Нерідко, молодим людям ще під час навчання у виші випадає шанс влаштуватися на гарну роботу, яку рідко вдається поєднувати з навчанням. Так, спочатку ваші доходи можуть істотно відрізнятися від кишенькових витрат однолітків, але навряд чи ваш матеріальний капітал збільшиться з роками, а зарплати дипломованих фахівців будуть підвищуватися залежно від набутого досвіду та їх просування кар’єрними сходами.

 Форс-мажор, або «Я не знайшов себе …»

Для випускників шкіл, які не визначилися з майбутньою професією, пропонуються спеціальні тести, консультації психологів, інформативні статті… Куди звернутися по пораду, де ознайомитися з професіями, на чому зупинити свій вибір?

Здебільшого профорієнтаційні тести марні. За ними ви зможете визначитися лише з гіпотетичною сферою діяльності: з людьми вам краще працювати або з машинами, а, може бути, взагалі з паперами і цифрами. Але до 15 – 18 років ви вже, напевно, самі знаєте,  який маєте характер – товариський чи стриманий, а може, ви скрупульозний або, наприклад, схильний до творчості?

Але буває й так, що якась риса характеру була розвинена слабо. У процесі навчання у вас можуть з’явитися зовсім невідомі до цього схильності і ви зрозумієте, що пішли не своїм шляхом. Не впадайте у відчай, далеко не для кожної сфери діяльності потрібно знову отримувати вищу освіту: якщо є бажання, достатньо додаткових знань, які можна здобути шляхом самоосвіти або на спеціалізованих курсах.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Помилки при виборі професії

 

Не кожній людині вдається зробити правильний вибір професії. Щоб не виникло труднощів, перешкод, протидій тих чи інших людей при виборі професії, тобі допоможуть декілька наших підказок.

  1. Невміння/небажання розібратися у своїх особистих якостях (нахилах, здібностях, мотивах). Розібратися у собі вам допоможуть профконсультанти, батьки, вчителі, друзі, психологічні тести, статті та публікації на тему популярної психології. Але необхідно мати на увазі, що серед них багато непрофесійних, так що відносьтесь критично як до результатів тестів, так і до написаного у психологічних книгах.
  2. Незнання/недооцінювання своїх фізичних особливостей, суттєвих при виборі професії. Існують професії, які можуть бути вам протипоказані, так як вони можуть погіршити стан вашого здоров’я.
  3. Захоплення тільки зовнішньою чи якою-небудь окремою стороною професії. За легкістю, з якою актор створює на сцені образ, стоїть наполеглива щоденна праця. А журналісти не завжди виступають у телепередачах. Частіше вони опрацьовують велику кількість інформації, архівів, розмовляють з десятками людей, перед тим як підготувати 10-хвилинне повідомлення, яке до того ж озвучить хтось інший (диктор на телебаченні).
  4. Ототожнення шкільного навчального предмету з професією чи погане розрізнення цих понять. При виборі професії потрібно враховувати, які реальні заняття і професії за цим предметом стоять. Професій існує набагато більше, ніж шкільних предметів. Професії зазвичай можуть бути асоційовані з декількома шкільними предметами.
  5. Перенесення ставлення до людини, представника тієї чи іншої професії, на саму професію. Не слід вибирати професію тільки тому, що подобається чи не подобається людина, яка займається даним видом діяльності. Особливо небезпечне захоплення викладачем. Часто здійснюється помилка, коли намагаються отримати професію кумира – спортсмена, політика, журналіста, артиста.
  6. Застаріле уявлення про зміст і характер праці у сфері матеріального виробництва. У всі професії, найперше у робітничі, впроваджується складна та цікава техніка, нові технології, підвищується культура праці. Комп’ютер впроваджується у всі сфери діяльності.
  7.  
  8. Вибір професії під впливом друзів (за компанію). Професію ми вибираємо за своїм “смаком” і “розміром” так само, як одяг і взуття. Порівняйте себе з друзями, а не сліпо повторюйте. Намагайтеся помітити, чим ви відрізняєтесь від друзів і в чому ваша схожість. Це допоможе зрозуміти, що якщо хтось хоче бути пожежником (а він людина, яка любить ризикувати), вам ця професія може не підійти (ви дуже обережні, розсудливі).
  9. Стереотипи про престижність професії. Деякі важливі для суспільства професії вважають негідними, непрестижними (наприклад, сміттяр). Економіст чи психолог не більш корисний для суспільства, ніж хімік чи слюсар. Престижність професії має враховуватися, але після врахування ваших інтересів, нахилів і здібностей. Інакше будете володіти “модною” спеціальністю, яка не приносить задоволення, чи виявитесь непридатним до виконання основних робітничих функцій.
  10. Відсутність знань про вимоги, які висуває професія до особистості.
  11. Орієнтація відразу на професії вищої кваліфікації (вчений, космонавт, дипломат, пілот, військовий стратег та ін.) і нехтування деякими важливими для народного господарства професіями.
  12. Фатальність вибору. В будь-якій сфері діяльності відбуваються зміни занять, посад в міру зростання кваліфікації людини. При цьому найбільшого успіху досягає той, хто добре пройшов початкові ступені. Проаналізуйте ситуацію на ринку праці. З кожним роком з’являються нові професії. Доведеться регулярно підвищувати кваліфікацію, освоювати суміжні спеціальності.Не бійтеся, що вибір професії ЗАРАЗ фатальним чином визначить вашу долю. Зміна вибору, освоєння нової спеціальності зробить вас цінним спеціалістом, незамінним у міждисциплінарних галузях діяльності. Перша професія, навіть якщо ви потім передумаєте і знайдете щось більш привабливе, знадобиться у непередбачуваних ситуаціях.
  13. Незнання основних дій, операцій та їх порядку при вирішенні, обміркуванні завдання при виборі професії. Розробіть для себе власний план-список необхідних для вибору професії дій. До нього можуть бути включені: аналіз пропозицій на ринку освіти, аналіз попиту на ринку праці, об’єктивна оцінка своїх здібностей, нахилів, знань тощо. Визначте, що необхідно знати, співставити, порівняти, зважити, обираючи професію.

 

  1. Існує така думка: немає безталанних людей, є люди, котрі займаються не своїм ділом.
  2. Таким чином розглянуті та рекомендовані нами чинники вибору професії та враховані всі “за” і “проти” дають тобі можливість зробити правильний професійний вибір. За допомогою ти завжди можеш звернути до спеціалістів з цього питання (психологів, профконсультантів, профорієнтологів), які обміркують з тобою рівень підготовленості до вибору професії, намітять план твоєї самопідготовки, активізацію практичної проби сил у ході трудового навчання, виробничої практики, розвитку якостей особистості, стимулювати появу ініціативи і самостійності в процесі підготовки до вибору професії.
  3. Розібравшись у помилках, які можуть виникати при виборі професії, перейди до кроків 11 і 12.

 

 

 

 

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було підтверджено

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень